Již J.A.Komenský řekl: „Škola hrou“ a tohoto motta se držela i zážitková exkurze pravěkem, která zavítala do tělocvičny naší školy. Mohli jsme si formou prožitků cestovat pravěkem spolu se Smilodonem (šavlozubou kočkovitou šelmou), mamutem, hominidem a Věstonickou venuší. Nenásilně jsme si vštípili základní fakta a vnímali je jako hru. Celou přednášku o evoluci lidstva pochopili i ti nejmenší a mohli si osahat keramiku z mladší doby kamenné, zbraně a také si mohli vyzkoušet, jak se drtilo obilí na drtidle nebo vyráběla obuv. Značková se nám zrovna nepovedla, ale užili jsme si u toho spoustu legrace.

Dozvěděli jsme se i o pravěkém umění – podrobnosti o známé jeskyni Lascaux  objevenou ve Francii malými chlapci v roce 1940. S pomocí logiky jsme našli odpověď na otázku, jak se v pravěku lovili mamuti a co vše z něj naši předci uměli spotřebovat…k velkému údivu většiny z nás: VŠE! Odpadu tedy měli minimálně a jistě se obešli bez popelnic…

Zážitky jsme ještě zpracovávali v různých vyučovacích hodinách v průběhu celého týdne. Večer jsme usínali s představou, jaké štěstí měli Mach a Šebestová, kteří se díky kouzelnému sluchátku do této doby podívali…

Zuzana Procházková

 

Fotogalerie >>>