29. listopadu 2016,  14:05, Bruntál, Karel Soukop

Letos uplynulo devadesát let od dokončení budovy Petrina v Bruntále. Základní škola, která dnes v budově sídlí, si výročí připomněla důstojnými oslavami.

Součástí oslav byla mimo jiné soutěž pro děti O poklad domu Petrin. Soutěž byla motivovaná historií budovy a města a zúčastnili se jí žáci čtyř bruntálských základních škol.

Zdeněk Vacek, organizátor, Spolek rodičů a přátel Petrina: „Ty soutěže probíhaly formou kvízu a tady vlastně v celém areálu školy s tím, že si vlastně prošli celou školu a v jednotlivých učebnách i v místech jako je SVČ, knihovna a podobně vlastně a soutěž byla vlastně koncipovaná na motivy soutěžeO poklad Anežky České.“

Petrin vždy sloužil jako školské zařízení. Původně to byl seminář olomouckého arcibiskupství, nyní je to víceúčelové vzdělávací středisko, kde kromě základní školy sídlí i mateřská škola, knihovna a středisko volného času.

Jana Franková, ředitelka SVČ: „ Protože jsme součástí této budovy jako SVČ, tak jsme také chtěli přispět trošku do mlýna a vystoupí zde spousta našich kroužků.“

Kromě soutěže proběhl na Petrinu také den otevřených dveří a další doprovodné akce, například vyhodnocení fotosoutěže k 90.výročí.

Zuzana Procházková, učitelka: „K narozeninám si škola nadělila takové nádherné placky, které teda jsou jakoby turistická známka. Opravdu se vyvedly.“

Součástí oslav bylo i uložení pamětní kapsle. Mimo dobových dokumentů obsahuje i jednu zajímavost.

Zdeněk Vacek, organizátor, Spolek rodičů a přátel Petrina: „Bude vlastně i v této kapsli uložen pramínek vlasů, dá se říci, většiny učitelského sboru na Petrině, takže za devadesát let třeba znova bude možné geneticky upravit nebo geneticky rozvinout znova místní kantorský sbor v té podobě, jaký byl v současné době.“

Do oslav se zapojil i žáci školy. Žákovský parlament připravil výtvarné dílny a některé drobnější soutěže a atrakce.

 

ZDROJ: POLAR.CZ

VIDEO: POLAR.CZ (facebook ZŠ Petrin)

Odkaz budoucím generacím uložili ve čtvrtek 24. listopadu do věže Petrina.

Slavnostní akt byl součástí akce O poklad Petrina, pořádané na oslavu 90. výročí založení školy.

Dveře školy se otevřely veřejnosti v 15 hodin. V dobové expozici v přízemí mohli návštěvníci zhlédnout a také si vyzkoušet historický knihtisk.  U vstupu do knihovny se scházeli zájemci o komentovanou prohlídku školy s bruntálskými odborníky na historii. Také knihovna poodhalila zvědavým některá, jindy nepřístupná, zákoutí. V patrech školy pak byly v učebnách připraveny hry, soutěže a výtvarné programy pro děti.

Velký zájem byl například o malování kšiltovky nebo lisování vlastní placky. V rámci akce bylo možné také zakoupit Výroční turistickou známku Petrina. Ve školní jídelně se hodnotila fotografická soutěž „Devadesátka“. Absolutním vítězem se stala Klára Houšková z Brna, která se může brzy těšit z nového fotoaparátu, který vyhrála.  

Fotografy v jídelně v 17 hodin vystřídali představitelé školy a zástupci organizaci, které v budově sídlí. Spolu zabalili pamětní kapsli – odkaz budoucím generacím. V plastové bedýnce, kterou uschovali do věže školy, mimo jiné uložili noviny, reklamní předměty, fleshku s informacemi a aktuálním dění ve škole a také genetický materiál. „Každý z učitelů věnoval svůj vlas, aby nás mohli v budoucnu naklonovat a naše klony mohly budoucím generacím povyprávět, jak to tu fungovalo,“ řekl jeden z organizátorů Luboš Světnička.

Zúčastnění pak mohli v jídelně sledovat přímý přenos z uložení bedýnky do věže školy. Jeho záznam je možné najít na facebookovém profilu Petrina.

 

ZDROJ: MěÚ Bruntál

FOTO: MěÚ Bruntál

 

 

Plesová sezona vrcholí. V posledních letech začínají nabývat na popularitě plesy zaměřené tematicky.Nejinak je tomu i v Bruntále.

Na bruntálské základní škole Petrin proběhl ples s podtitulem Casino Royal ve stylu Jamese Bonda. Dámy i pánové se dostavili v dobovém stylovém oblečení. K pobavení a k tanci hrál dobové i moderní melodie mnohačlenný Gangsters Of Swing Orchestra.

 

 

Celý článek a video z akce >>>